Do 31 marca 2021 można wziąć udział w konkursie na wielkanocne pisanki organizowanym przez polską „Kawiarenkę” i Ambasadę Polską w Buenos Aires. To zawody plastyczne, w których należy wykonać pisanki w dowolnej technice inspirowanej polskim wzornictwem i zwyczajami, tradycjami związanymi z Wielkanocą. Organizatorzy zapraszają dzieci oraz młodzież polskiego pochodzenia mieszkające w Argentynie.

Konkurs „Pisanki” przeznaczony jest dla osób w wieku od 4 do 18 lat, które:

– mieszkają w Argentynie;

– są Polakami lub osobami polskiego pochodzenia;

– są uczniami polskich szkół lub uczą się języka polskiego.

Konkurs jest podzielony na 4 kategorie wiekowe:

Kategorie I i II (od 4 do 6 lat i od 7 do 9 lat):

  • Trzeba wykonać dowolne dzieło plastyczne z motywem pisanki (np. rysunek, namalowany obrazek z modelem pisanki, itp.). Należy przesłać dwa zdjęcia wykonanej pracy: zdjęcie samej pracy i zdjęcie dziecka razem z jego pracą.
  • Dodatkowo do zgłoszenia należy dołączyć informację o ulubionej wielkanocnej tradycji uczestnika oraz opisać skąd uczestnik zna tę tradycję i dlaczego ją właśnie wybrał.

Kategorie III i IV (od 10 do 12 lat i od 13 do 18 lat):

  • Trzeba wykonać dwie „prawdziwe” pisanki, o następującej charakterystyce:

*Materiał: wykonany na skorupce, jajku na twardo lub jajku drewnianym.

*Technika: każda pisanka powinna być wykonana inną techniką powszechnie stosowaną do zdobienia jajek w Polsce, np. „malowanka”, „rysowanka”, „naklejanka”, „kraszanka”, „drapanka”, itp. – można łączyć kilka technik.

*Wzór pisanki: jeden wzór pisanki może być dowolny, a drugi musi nawiązywać do tradycyjnego wzoru ludowego z regionu Polski, np. pisanka łowicka, kujawska, opolska, lubelska, kurpiowska,  itp.

  • Dodatkowo, oprócz zdjęć swoich prac, trzeba do zgłoszenia dołączyć filmik, na którym widać, że uczestnik sam wykonuje pisankę oraz należy napisać, jakie inne polskie tradycje związane z Wielkanocą – oprócz „pisanek” – uczestnik zna i co skłoniło go do wybrania zaprezentowanej metody wykonania pisanki.

Zdjęcia prac biorących udział w konkursie należy przesyłać do 31 marca 2021 r. na adres mailowy: kawiarenkapolska@gmail.com. W treści e-maila trzeba podać: imię i nazwisko uczestnika; datę urodzenia; wiek; kategorię wiekową, w której praca jest prezentowana; numer dokumentu tożsamości; numer telefonu; kompletny adres pocztowy; imię i nazwisko osoby dorosłej odpowiedzialnej za dziecko (ojca lub matki) oraz jej dowód tożsamości; informację, że uczestnik jest osobą polskiego pochodzenia, uczniem języka polskiego lub uczniem szkoły polskiej.

Prace zostaną ocenione według następujących kryteriów:

  1. dobra widoczność pisanek w prezentowanej pracy
  2. atrakcyjność wizualna
  3. kreatywność i oryginalność
  4. ocena wypowiedzi na temat polskich tradycji wielkanocnych

Oceny i wyboru najpiękniejszych prac dokona Ambasada RP w Buenos Aires, która jest również sponsorem nagród w konkursie. W każdej kategorii zostaną wybrane i nagrodzone trzy najlepsze prace. Lista zwycięzców zostanie opublikowana 7 kwietnia 2021 r.

Tymczasem wszystkich chętnych, którzy będą wykonywać własne pisanki do wielkanocnego koszyczka zachęcamy do wzięcia udziału w otwartym webinarze o tradycjach wielkanocnych. Podczas spotkania będzie można nauczyć się techniki malowania pisanek. Webinar organizowany jest przez polską Kawiarenkę oraz Polsko-Argentyńskie Stowarzyszenie Kulturalne. Rozpocznie się 24 marca 2021 r. o godz. 17:00 (czasu argentyńskiego).

Szczegóły są dostępne pod tym linkiem:

[Źródło zdjęć: Kawiarenka Polska]

%d bloggers like this: