Młodzi Polacy mieszkający w Nowym Jorku zainicjowali akcję Polish American Vote (Głos polsko-amerykański). Chcą poprzez dostarczanie informacji i angażowanie do działania zdynamizować życie polityczne amerykańskiej Polonii.

Pomysłodawca projektu, mieszkaniec Nowego Jorku Grzegorz Fryc podkreślił w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, że w okolicach samego miasta Nowy Jork mieszka kilkaset tysięcy Polaków, albo Amerykanów polskiego pochodzenia, co daje Polonii duży potencjał wyborczy”. “Ale nie mamy prawie żadnej reprezentacji w strukturach politycznych. Postanowiliśmy tę sytuację zmienić, uwolnić potencjał wyborczy Polonii, aby wreszcie była zauważona na mapie politycznej” – powiedział Fryc.

Według niego, służy temu kilka mechanizmów. Pierwszym z nich jest kwestionariusz polsko-amerykańskiego elektoratu, który trafił do wszystkich kandydatów ubiegających się o stanowiska burmistrza Nowego Jorku, prezydentów pięciu dzielnic miasta oraz radnych miejskich. Zawiera on pytania dotyczące spraw Polonii.

“Chcemy się przekonać czy politycy gotowi są wesprzeć np. utworzenie +Polskiego Szlaku+, a ściślej nazwanie części Brooklynu strefą Małej Polski. Pytamy, czy przyjdą nam z pomocą przy powołaniu do życia Polskiego Festiwalu na Brooklynie sponsorowanego przez władze miejskie. Chcielibyśmy, żeby na Greenpoincie wróciły opisy parków w języku polskim. Postulujemy aby w podręcznikach dla nowojorskich uczniów pojawiło się więcej informacji o Polsce i Polakach w Ameryce. Podejmujemy kwestie bezpieczeństwa w mieście, prowadzenia biznesów, niezbędnej dla naszej społeczności infrastruktury czy pomocy dla seniorów” – wyliczał rozmówca PAP.

Kolejnymi wspomnianymi przez Fryca mechanizmami były konferencje prasowe dla polskich mediów z kandydatami ubiegającymi się o urzędy w mieście oraz sporządzenie polonijnej listy wyborców.

Polonijny działacz wyjaśnił, że wolontariusze z Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży wraz z zaprzyjaźnionymi organizacjami wszczęły oddolny proces rejestracji osób uprawnionych do głosowania do wspólnej bazy informacyjnej polonijnych wyborców. Elektorat dla którego sprawy polonijne są ważne, otrzymuje informacje o kandydatach na urzędy sprzyjających polonijnej społeczności i szczegóły, jak odnoszą się do jej problemów.

Polonijni wyborcy cieszyli się z inicjatywy Polish American Vote. Wcześniej głosowali nie wiedząc, jakie stanowisko zajmują politycy w odniesieniu do spraw Polonii. Wybory lokalne były pierwszym etapem rozwoju Polish American Vote. Akcja będzie rozszerzana w trakcie wyborów stanowych i federalnych.

Więcej o inicjatywie można się dowiedzieć na stronie:  https://www.polishamericanvote.org/

Źródło fot. Getty Images Poland/Karol Serewis

%d bloggers like this: