21 marca obchodzone było święto najwyższego kunsztu językowego – Światowy Dzień Poezji. Już od ponad 20 lat w ramach ŚDP na całym świecie różnorodni autorzy spotykają się z widownią i prezentują swoje działa. Szczególnie wydarzenie to celebrują nasi rodacy, także poza granicami kraju, m.in. na Litwie, gdzie w tym roku zebrało się mnóstwo twórców, którzy, swoją poezję prezentowali online.

W Światowym Dniu Poezji chodzi przede wszystkim o promowanie czytania, pisania i nauczania o literaturze pięknej, ale też o ukazywanie wartości, które niesie ze sobą tworzenie. W ramach ŚDP artyści okazują sobie wzajemne wsparcie we wszystkich ruchach poetyckich. Główne obchody wydarzenia odbywają się zawsze hucznie w Paryżu. W minionym roku jednak plany świętowania ŚDP pokrzyżowała pandemia. W niektórych krajach uroczystości nawet się nie odbyły. Teraz było podobnie, chodź znalazła się alternatywa. Światowy Dzień Poezji przeniósł się do internetu. Mimo to tegoroczne obchody cieszyły się dużym zainteresowaniem, m.in. wśród Polonii na Litwie. Organizatorem obchodów w tym kraju było Stowarzyszenie Literatów Polskich. Zaprosiło do uczestnictwa w ŚDP twórców z całego świata, np. G-Cho Pevua z Kenii, Amarú Vanegasa z Wenezueli, a także Europejczyków, Konstandinosa Burasa z Grecji, Olhe Lasniuk z Ukrainy, Guillaumea Decourta z Francji, Basilio Rodrígueza z Hiszpanii czy Franco Dionesalviego z Włoch, którzy podzielili się swoją poezją online. Organizatorzy obchodów na Litwie przyznają, że cenią sobie polskie korzenie i tradycje narodowe, ale jednocześnie są otwarci na literaturę piękną z całego świata.

– Zrzeszamy osoby działające w dziedzinie literatury, reprezentujemy ich interesy, promujemy międzynarodową współpracę literacką i kształtujemy atrakcyjny wizerunek polskiej literatury na Litwie i za granicą – mówił redakcji portalu TVP Wilno Bartosz Połoński ze Stowarzyszenia Literatów Polskich.

Dla Polaków mieszkających na Litwie poezja, zwłaszcza w języku ojczystym, odgrywa niezwykle istotną rolę. Przypomina im o ojczyźnie i o jej wartościach patriotycznych. Podobnie cenną poezja jest również dla naszych rodaków na co dzień mieszkających w Polsce. Także i u nas było kilka miejsc, w których 21 marca minął pod znakiem literatury pięknej. To m.in. Gdańsk, Płock i Łuków.

Źródło grafiki tutaj

%d bloggers like this: