Prezydent RP odznaczył polonijnego działacza

Stefan Siekielski w mundurze z odznaczeniami
0
Aktualności Polacy na Świecie

Prezydent RP odznaczył polonijnego działacza

Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski działacza amerykańskiej Polonii Stefana Skielnika za wybitne zasługi w działalności polonijnej i kombatanckiej, wspieranie transformacji ustrojowej Polski oraz pomoc charytatywną polskim instytucjom kościelnym.

Stefan Skielnik uznawany jest za nestora amerykańskiej Polonii. Od lat działa w wielu organizacjach polonijnych w Delaware. Angażuje się w działalność charytatywną i organizuje pomoc dla szpitali, przedszkoli i innych instytucji w Polsce.

Bardzo zaangażował się w kampanię mającą przekonać amerykańskich kongresmanów do poparcia polskiego członkostwa w NATO. Dzięki jego aktywności Delaware było pierwszym stanem, którego obydwaj senatorowie poparli rozszerzenie Sojuszu o Polskę. Jednym z tych senatorów był Joe Biden, obecny prezydent Stanów Zjednoczonych. Skielnik przez wiele lat był sąsiadem Bidena w miejscowości Greenville.

W czasie, gdy Skielnik działał na rzecz przekonania obu senatorów, w największej gazecie w Delaware ukazała się jego karykatura, na której nazwano go „Mr. Fix It!” (Pan Napraw To!). Chodziło o to, że polski działacz apelując do ówczesnego senatora Joe Bidena o poparcie powiedział, że Ameryka zdradziła nas w Jałcie i nadszedł wreszcie czas, aby to naprawić (Fix it). „No to zróbmy to razem!” – usłyszał w odpowiedzi. I tak Skielnik został nazwany „Misterem Fix It”.

Przyszedł na świat w wielodzietnej rodzinie kaszubskiej. Był pierwszym dzieckiem ochrzczonym w nowo wzniesionym kościele w wiosce Gdyni. Odpłacił parafii za to postawieniem na Kamiennej Górze krzyża widocznego z odległości kilku kilometrów. Wspomaga Caritas, zbiera środki na Katolicki Uniwersytet Lubelski, opiekuje się dziecięcym hospicjum św. Wawrzyńca w Gdańsku.

Podczas II wojny światowej walczył w szeregach holenderskiego i francuskiego ruchu oporu, armii generała Andersa, armii brytyjskiej i amerykańskiej. Od 1947 r. mieszka w USA, w stanie Delaware. Przez długie lata prowadził własną firmę budowlaną i pomagał rodakom. U Amerykanów zyskał powszechny szacunek. Jego rodzinny stan i miasto Wilmington honorowały go specjalnymi proklamacjami.

Źródło fot: https://poland.us/strona,42,36725,0,nestor-polonii-amerykanskiej-stefan-skielnik-do-kandydatow-na-prezydenta-polski.html

Powiązane wpisy