Polscy bohaterowie uczczeni w Belgii

Żołnierze, zdjęcie czarno białe
0
Aktualności News Trochę historii

Polscy bohaterowie uczczeni w Belgii

W belgijskim mieście Roeselare powstanie muzeum poświęcone żołnierzom 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. To właśnie ten polski oddział wyzwalał Belgię w czasie II wojny światowej z rąk nazistowskich Niemiec. Otwarcie muzeum zaplanowano na 31 marca 2022 r., czyli w 130. rocznicę urodzin gen. Maczka.

Placówka stanie w Roeselare jednym z wielu tego typu miast uratowanych niegdyś przez naszych żołnierzy. Polska strona chce, by stała się ona głównym punktem w Belgii, które będzie opowiadało historię generała Maczka i jego Dywizji. Aby zrealizować ten cel, Ambasada RP w Brukseli zawiązała współpracę z władzami Roeselare.

Główny obiekt muzeum ma stanowić niemiecki bunkier, który rozbroili „Maczkowcy”. Po wojnie odwiedził go sam generał. Wewnątrz bunkra zwiedzający będą mogli zaznajomić się z historią wyzwalania Europy spod sił niemieckiego okupanta przez 1. Dywizję Pancerną oraz z losami polskich żołnierzy po zakończeniu II wojny światowej. Na projekt memoriału składa się również m.in. pomnik wyzwolenia Roeselare znajdujący się na Placu Najświętszej Marii Panny oraz pawilon zabytkowego przystanku tramwajowego. Pawilon ma pełnić funkcję punktu spotkań i dyskusji o szeroko pojętej historii. Dodatkowo w miejscu tym będą wyświetlane filmy dokumentalne poświęcone największemu zbrojnemu konfliktowi w dziejach świata, II wojnie światowej.

– Chcemy stale współpracować z miastem jeśli chodzi o muzeum, chcemy, aby to miejsce żyło przez cały rok. Okazją, żeby je spopularyzować, będzie przypadająca w przyszłym roku 130. rocznica urodzin Maczka. Zamierzamy współpracować z Instytutem Pamięci Narodowej, aby muzeum stało się miejscem spotkań Polaków i Belgów w ramach cyklicznych spotkań pod nazwą „Przystanek z historią” organizowanych dotychczas w Ambasadzie RP w Brukseli – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Chargé d’affaires Ambasady Polski w Belgii Paweł Stasikowski.

Na belgijskich ziemiach pamięć o gen. Maczku i jego żołnierzach jest silna, pielęgnowana od czasu wyzwolenia Belgów przez 1. Dywizję Pancerną. Dlatego Ambasada RP we współpracy z władzami miasta Roeselare mają nadzieję, że dzięki nowemu muzeum przyciągną do miasta wiele osób zainteresowanych tą częścią historii II wojny światowej.

Źródło grafiki tutaj

Powiązane wpisy