W niedzielę, 11 lipca obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. “Na Skwerze Wołyńskim po raz kolejny wołamy: pozwólcie nam ekshumować szczątki naszych bliskich, pozwólcie nam godnie ich pogrzebać” – mówił podczas uroczystości w Warszawie szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

W minioną niedzielę pod warszawskim pomnikiem Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP w latach 1942-1947 odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

“W tym miejscu, na Skwerze Wołyńskim po raz kolejny wołamy, z nadzieją, pozwólcie nam ekshumować szczątki naszych bliskich, pozwólcie nam godnie ich pogrzebać, bo nie leżą w grobach, leżą w bezimiennych mogiłach, dołach śmierci. I stamtąd wołają do nas o to, żebyśmy byli wierni tradycji chrześcijańskiej i łacińskiej, a jej elementem jest wskazanie, aby umarłych godnie grzebać. Bez tego trudno myśleć o przyszłości” – apelował podczas uroczystości Kasprzyk.

Został też odczytany list prezydenta RP Andrzeja Duda. Prezydent podkreślił,  że “wolna Polska składa dziś hołd swoim córkom i synom”, a “bolesna pamięć o tamtym ludobójstwie jest nade wszystko zobowiązaniem wobec następnych pokoleń do umacniania siły, suwerenności i bezpieczeństwa RP”.

Prezydent zaznaczył, że pamięć o cierpieniu i śmierci naszych rodaków powinna skłaniać do budowania “dobrych relacji z narodem i państwem ukraińskim na fundamencie prawdy”. “Jestem przekonany, że tak działając wypełnimy testament naszych męczenników, którzy ponieśli śmierć tylko za to, że byli Polakami” – napisał w liście Andrzej Duda.

Z tej okazji list przekazała także marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, która podkreśliła, że powiedzenie całej prawdy o zbrodni wołyńskiej “jest naszym wielkim moralnym obowiązkiem”. Z kolei wicepremier i minister kultury Piotr Gliński nawiązał w swoim liście do pomnika ofiar zbrodni wołyńskiej. “Jakże wymowna jest figura Jezusa Chrystusa bez rąk, umieszczona na krzyżu Pomnika Ofiar Ludobójstwa i jakże przejmujący jest fragment przemówienia zamieszczony poniżej” – napisał Gliński.

W uroczystości wzięli też udział m.in. szef KPRM Michał Dworczyk, sekretarz stanu w KPRM Jan Dziedziczak, prezes NIK Marian Banaś, posłowie, a także duchowni. Zostały także wręczone medale “Pro Bono Poloniae” i “Pro Patrie” osobom zasłużonym dla pamięci o zbrodni wołyńskiej.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej to święto obchodzone corocznie 11 lipca. Jest ono poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej. Zostało ustanowione na mocy uchwały Sejmu RP z 22 lipca 2016 r.

W dniach 11-12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w ok. 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Akcja UPA była kulminacją trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów. Łącznie w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków.

Sprawcami zbrodni wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery, podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz ludność ukraińska uczestnicząca w mordowaniu polskich sąsiadów. Za przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej na polskiej ludności cywilnej bezpośrednią odpowiedzialność ponosi główny dowódca UPA, Roman Szuchewycz.

źródło fot: https://pl.wikipedia.org/wiki/70._rocznica_rzezi_wo%C5%82y%C5%84skiej

Źródło tekst: PAP

 

 

%d bloggers like this: