Międzynarodowy Komitet Roku Grupy Ładosia

Grafika przedstawiająca członków grupy Ładosia
0
Aktualności News

Międzynarodowy Komitet Roku Grupy Ładosia

Międzynarodowy Komitet Roku Grupy Ładosia oficjalnie zainaugurował swoją działalność w Niemczech. W skład Komitetu weszli potomkowie polskich dyplomatów oraz potomkowie ocalałych z Holocaustu. Grupa Ładosia wydawała podrobione dokumenty dla uciekających z Europy przed Niemcami Żydów, co wielu z nich uratowało życie.

Celem działalności Komitetu jest wspieranie i propagowanie wiedzy o działalności Grupy Ładosia, czyli polskich dyplomatach ratujących europejskich Żydów podczas Holokaustu poprzez fałszowanie paszportów krajów południowoamerykańskich.

Członkami Komitetu zostali m.in. uratowani z zagłady Heidi Fishman, Chana i Aron Colthof, Uri Strauss, Sebastian Ładoś czy Alexandra Reyter, reprezentanci środowisk żydowskich w Polsce i na świecie, jak rabin Michael Schudrich, reprezentanci Światowego Kongresu Żydów i Kongresu Żydów Amerykańskich, a także badacze i odkrywcy historii Grupy Ładosia – Jeffrey K. Cymbler, Markus Blechner, Monika Maniewska i dr Mordechaj Paldiel.

W jego skład weszli też reprezentanci polskich instytucji, jak dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Monika Krawczyk, czy dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski.

W najbliższym czasie Komitet przekaże informacje na temat proponowanych wydarzeń. Na jesień w Warszawie planowana jest konferencja oraz zjazd potomków ocalonych i osób ratujących Żydów. Działania są współprowadzone i współtworzone z Instytutem Pileckiego w Berlinie.

Według historyków Grupa Ładosia, zwana też grupą berneńską mogła wydać nielegalne paszporty państw latynoamerykańskich dla nawet 8-10 tys. uciekających z Europy przed Niemcami Żydów, co wielu z nich uratowało życie. Na początku tego roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Grupy Ładosia.

Powiązane wpisy