Twórcy Internetowego Forum Polonijnego, Prezes Stowarzyszenia Dumni z Polski Dariusz Jóźwiak i wiceprezes Kamil Kobyliński, byli gośćmi Telewizji Republika. Opowiedzieli o drugiej edycji wydarzenia oraz zachęcili do wzięcia w niej udziału. Forum ma na celu zintegrowanie młodzieży polonijnej i zaktywizowanie jej do wspólnych działań na rzecz Polski.

Spotkania w ramach drugiej edycji Internetowego Forum Polonijnego odbywają się, tak jak w poprzedniej edycji, cyklicznie w formie online. Poruszane na niej najistotniejsze problemy, z którymi mierzą się młodzi Polacy mieszkający poza granicami kraju.

– Inicjatywa ta powstała, by porozmawiać o sprawach Polonii z perspektywy młodego człowieka, by uaktywnić młodych w ich środowiskach, by mogli krzewić kulturę polską tam, gdzie mieszkają, a także by mogli wymieniać się swoimi doświadczeniami i mogli bronić dobrego imienia Polski – mówił w Telewizji Republika wiceprezes DzP. Jak dodał idea Forum – która powstawała przez ostatnie kilka lat – podkreśla, jak istotny jest dialog Polaków z młodą Polonią i Polakami mieszkającymi na obczyźnie. Spotkania w ramach akcji mają nakłonić polonijną młodzież do angażowania się na rzecz rozwoju Polski.

– Projekt może być impulsem, który zachęci młodych ludzi do robienia nowych projektów wspólnie związanych z rozwojem – powiedział prezes Jóźwiak.

W ramach IFP organizowane będą liczne ćwiczenia, które mają pobudzić młodzież do przyszłych działań, m.in. spotkania z aktorami, zajęcia z poprawnej pisowni, wymowy, dykcji. W planach są także spotkania naukowe z przedstawicielami instytucji rządowych, w założeniu usprawniające działania polonijne.

– W forum stawiamy na poznanie się, byśmy utworzyli wspólnotę. A wtedy, w tej wspólnocie, będzie dużo łatwiej i lepiej pracować dla wspólnego dobra – zaznaczył prezes Dumnych z Polski.

Pierwsze spotkanie w ramach drugiej edycji Forum odbyło się w sobotę, 20 marca, gdzie jako pierwszy swoją prelekcję wygłosił Łukasz Rzepecki, doradca Prezydenta RP ds. Polityki Młodzieżowej. Opowiedział o współpracy z nowoczesnymi inicjatywami młodzieżowymi. Następnie głos zabrała Małgorzata Kamińska, wicedyrektor Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, która przedstawiła inicjatywy podejmowane przez ORPEG. Spotkanie zakończyło się głosem młodych. Przedstawiciele młodzieżowych środowisk polonijnych zaprezentowali projekty i plany działalności na rzecz swoich lokalnych społeczności.

Źródło grafiki tutaj 

%d bloggers like this: