Instytut Józefa Piłsudskiego w Stanach Zjednoczonych zorganizował czwartą edycję cyklu “Noc Muzeów”. Polonijna placówka zadedykowała ją gen. Władysławowi Andersowi. Ze względu na sytuację pandemiczną spotkanie w całości odbyło się w formie on-line.

Hasło tegorocznej edycji wydarzenia brzmiało: „Armia gen. Andersa w 80. rocznicę powstania – historia i ludzie”. Dzięki temu, że „Noc Muzeów” odbyła się w przestrzeni internetowej, mogła stanowić swoisty most dialogowy między Stanami Zjednoczonymi a Europą. Poprzez transmisję do uczestników tegorocznej edycji zwróciła się z Rzymu córka generała, ambasador RP we Włoszech, Anna Maria Anders. Podkreśliła, że rok 2021 jest znaczący, ponieważ mija dokładnie 80 lat od utworzenia Armii Andersa w Rosji. Polska dyplomatka podziękowała też Instytutowi Józefa Piłsudskiego za przyłączenie się do uczczenia tej okrągłej rocznicy. Głos zabrał również członek Polskiej Akademii Umiejętności prof. Rafał Habielski. Wygłosił prelekcję dotyczącą przejawów aktywności wojskowej i politycznej gen. Andersa począwszy od 1939 r. aż do śmierci. Wyjaśnił także przyczynę popularności Andersa przy jednoczesnej wrogości okazywanej mu przez reżimowe władze.

Zamiarem każdej edycji „Nocy Muzeów” jest popularyzacja edukacji historycznej oraz bogatych zbiorów Instytutu Piłsudskiego, co wyjaśniła w rozmowie z TVP Polonia dr Iwona Korga, szefowa nowojorskiego Instytutu. Poprzednie edycje również obfitowały w wydarzenia i postacie ważne dla historii Polski. Dotyczyły m.in. odzyskania niepodległości, osoby gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego i dynastii Jagiellonów w Polsce. Każda z edycji “Nocy Muzeów” była uzupełniana dokumentami ze zbiorów Instytutu Józefa Piłsudskiego.

Źródło grafiki tutaj

%d bloggers like this: