Przedstawiciele Stowarzyszenia Dumni z Polski wzięli udział w programie „Wolne Głosy” w Telewizji Republika. Głównym tematem poruszanym na antenie była obecna, popandemiczna sytuacja polskiej młodzieży, stojące przed młodymi wyzwania i zagrożenia.

Młodzież to szczególnie ważny odbiorca działań Stowarzyszenia Dumni z Polski. Jak podkreślił w rozmowie z redaktorem Marcinem Bąkiem wiceprezes DzP Kamil Kobyliński, to do niej należy przyszłość naszego kraju, a chęci wśród młodych do budowania lepszej Polski nie brakuje.

Chcemy udowodnić, że w Polsce większość młodzieży chce tworzyć przyszłość kraju, chce dbać o tożsamość Rzeczpospolitej Polskiej, dbać o tożsamość narodu polskiego i chce wyciągnąć rękę do starszych pokoleń, by wejść z nimi w dialog – zaznaczył wiceprezes DzP. Omówił przy tym działania, które do tej pory podjęło Stowarzyszenie na rzecz aktywizacji młodych, w tym odnowienia ich dialogu ze starszymi. Najnowszym z nich było zorganizowane w Ministerstwie Edukacji i Nauki 16 czerwca br. Forum Myśli Społecznej. Forum odbyło się w celu omówienia dotychczasowej działalności młodzieży zjednoczonej w różnych organizacjach oraz wypracowania z nimi przyszłych rozwiązań wzmacniających poszczególne obszary życia społecznego w Polsce. A wszystko to w kontekście budowania dialogu międzypokoleniowego.

– Mimo pandemii i zerwanych kontaktów z rówieśnikami Polska młodzież chce działać, w tym również na rzecz dialogu międzypokoleniowego. Takie wnioski wysnuliśmy podczas Forum Myśli Społecznej. Udało nam się też uzgodnić to, co teraz jest najważniejszym wyzwaniem wśród młodychich potrzeba współdziałania. Tu nie ma miejsca na podziały, musimy się jednoczyć – mówił wiceprezes Kamil Kobyliński.

A, jak dopowiedział prezes DzP Dariusz Jóźwiak, istnieje bardzo duży podział światopoglądowy u młodych, wynikający z m.in. polityczno-społecznych napięć w kraju.

– Obserwowaliśmy to w trakcie jesiennych protestów na ulicach całego kraju, w których bardzo duży udział miała właśnie młodzież. To wynika m.in. z presji tłumu, specyfiki gromadnego wyjścia i interakcji. Ludzie często pozwalali sobie na więcej. W normalnych warunkach ta młodzież nie zachowuje się w aż tak wulgarny sposób. My z nimi rozmawialiśmy i uważam, że możemy wspólnie działać. Różne tematy mogą nas jednoczyć. Jednym z nich jest właśnie budowanie dialogu międzypokoleniowego – ocenił prezes Dariusz Jóźwiak.

Program “Wolne Głosy” z udziałem Stowarzyszenia Dumni z Polski można obejrzeć tutaj

%d bloggers like this: