Pod koniec lat 20 – tych XX wieku postanowiono zmienić system męskich rozgrywek o mistrzostwo Polski z modelu pucharowego na nowoczesny system zwany ligowym. Podczas zebrania zorganizowanego w Warszawie w dniach 4 i 5 grudnia 1926 utworzono nowy podmiot pod roboczą nazwą Liga Polska.

Zmiany sanacyjne zapoczątkowane w Polsce wiosną 1926 rok przez przewrót majowy spowodowały, że spora część działaczy piłkarskich postanowiła całkowicie zmienić obrany w 1919 roku system rozgrywek o mistrzostwo Polski. Już wcześniej podejmowano takie próby, lecz z uwagi na niewielką siłę przebicia kończyły się one niepowodzeniem.

Zaczęto coraz częściej wnosić zastrzeżenia do obowiązującego w latach 1920-1926 modelu pucharowego uznając go za przestarzały i nieadekwatny do ówczesnego stopnia rozwoju polskiego futbolu.

Niewątpliwie sprawdził się on na samym początku formowania piłkarskich struktur w II RP, przyczyniając się do sporego wzrostu popularności tej dyscypliny, ale niestety nie sprostał wymaganiom czasu. Przyszłość zaczęto upatrywać we wprowadzeniu nowoczesnego systemu zwanego ligowym, a także zwiększeniu liczby drużyn bezpośrednich walczących o tytuł mistrzowski.

Dlatego 2 grudnia 1926 roku z inicjatywy lwowskich klubów: Pogoni, Czarnych oraz Hasmonei doszło w Krakowie do konferencji porozumiewawczej 13 polskich klubów piłkarskich. Oprócz klubów ze Lwowa wzięły w niej udział: Polonia, Legia i Warszawianka z Warszawy, Warta Poznań, ŁKS i Turyści (Union Touring) z Łodzi, Wisła Kraków, 1. FC Katowice, Ruch Chorzów oraz Toruński KS. Z ścisłej czołówki brakowało jedynie Cracovii oraz Ruchu Chorzów, które odrzuciły zaproszenie.

Podczas tej konferencji ustalono wszystkie najważniejsze kwestie, a dwa dni później podczas zebrania zorganizowanego w Warszawie w dniach 4 i 5 grudnia 1926 roku utworzono nowy podmiot pod roboczą nazwą Liga Polska.  Na początku stycznia 1927 Liga wybrała swoje kierownictwo, nie obsadzając jeszcze stanowiska prezesa.

Nie wszystkim jednak spodobała się ta zmiana. W lutym 1927 roku odbyło się w Krakowie 9. Walne Zgromadzenie PZPN, które jednoznacznie opowiedziało się przeciwko zmianie zaproponowanego systemu, proponując jedynie jego modyfikację.

Z powodu braku wypracowania jakiegokolwiek kompromisu w marcu 1927 roku Liga Polska wystąpiła ze struktur związku i zaczęła działać pod oficjalną nazwą Liga Piłki Nożnej (LPN). W ciągu kilku tygodni dołączyło do niej aż 57 klubów, wśród których był chorzowski Ruch.

W połowie marca 1927 roku PZPN bezterminowo zdyskwalifikował wszystkich zawodników, działaczy i kluby, które przystąpiły do Ligi. Jednak w grudniu 1927 po zakończeniu rozgrywek, PZPN ustąpił i zaakceptował od nowego sezonu system ligowy.

Źródło tekst: http://www.hppn.pl/liga/trofea-ligowe/mistrzostwa-polski,2

Źródło zdjęcie: PAP

 

 

%d bloggers like this: