Mało kto wie, że to właśnie Polska była pierwszym krajem na świecie, który uznał niepodległość Ukrainy. Stało się to dokładnie 29 lat temu, 2 grudnia 1991 roku. Aby móc dbać i pomagać swoim rodakom tam mieszkającym, Polska utrzymywała i wciąż utrzymuje bardzo dobre stosunki z Ukrainą.

Ukraina przeszła bardzo długą drogą do uzyskania swojej niepodległości. Po sierpniowym zamachu stanu w Moskwie, 24 sierpnia 1991 r. podczas nadzwyczajnej sesji Rady Najwyższej Republiki została ogłoszona niepodległość Ukrainy i utworzenie niezależnego państwa ukraińskiego.

Pełną niepodległość kraj ten uzyskał po referendum ogólnokrajowym, które przeprowadzono 1 grudnia 1991 roku. Zostało w nim postawione tylko jedno pytanie: “Czy zgadza się Pan/Pani z Aktem Niepodległości Ukrainy?”. Wyniki referendum były imponujące bowiem, przy niebywałej frekwencji 84 proc., aż 90,32 proc. obywateli Ukrainy opowiedziało się za odzyskaniem przez ten kraj niepodległości.

Akt ten poparło wszystkie 27 jednostek administracyjnych Ukrainy. W niektórych obwodach poparcie było niemal stuprocentowe. Przykładem mogą być obwody doniecki i ługański w których niepodległość Ukrainy poparło odpowiednio: 76,85 i 83,86 proc. obywateli. Warto też dodać, że ponad połowa mieszkańców Republiki Autonomicznej Krymu również opowiedziała się za niepodległością państwa ukraińskiego.

Prezydentem Ukrainy został wówczas Leonid Krawczuk, do którego prezydent Polski Lech Wałęsa wystosował list gratulacyjny.

 

Niepodległość Ukrainy dość szybko została uznana przez społeczność światową. Pierwszym krajem, który to wyraził była Polska, a pięć godzin później zrobiła to Kanada. Od tego czasu z obu stron zostało podjętych wiele działań na rzecz polsko-ukraińskiej współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej oraz działań na rzecz polsko-ukraińskiego pojednania. Ukraińcy uznają Polaków za najbliższy sobie naród. Na Ukrainie wzrasta prestiż języka polskiego i polskiej kultury.

 

Źródła: https://jagiellonia.org/27-lat-temu-ponad-90-proc-ukraincow-opowiedzialo-sie-za-niepodlegloscia-polska-jako-pierwsza-uznala-niezaleznosc-ukrainy/

https://www.ukrinform.pl/rubric-society/2766271-dzis-ukraincy-obchodza-dzien-niepodlegosci.html

Zdjęcia źródła: https://m.telewizjarepublika.pl/24-lata-temu-polska-jako-pierwszy-kraj-na-swiecie-uznala-niepodleglosc-ukrainy,26821.html

https://www.google.com/search?q=polski+jako+pierwszy+kraj+uzna%C5%82a+niepodleg%C5%82o%C5%9B%C4%87+ukrainy&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiIjbiq-6_tAhXFpYsKHZKDD5UQ_AUoAnoECAoQBA&biw=1163&bih=503

%d bloggers like this: